بخش فارسی

بالون معده

بالون معده در حال تبدیل شدن به یک جایگزین مناسب برای کاهش وزن است که به کمک آن دیگر نیازی به رفتن زیر تیغ جراحی نمی‌باشد. بالون معده، یک روش غیر جراحی است که در کوتاه‌مدت می‌تواند موجب کاهش وزن شود. به کمک این روش پس از وعده‌های غذایی کوچک، شما سریع‌تر احساس سیری خواهید نمود. این روش کمک می‌کند تا شما گرسنگی خود را کنترل نمایید و اندازه وعده‌های غذایی خود را تنظیم کنید. بالون معده می‌تواند سنگ بنایی برای کاهش وزن موفقیت‌آمیز شما باشد. با استفاده از مشاوره رژیم غذایی متخصصین، شما می‌توانید عادات غذا خوردن سالم را یاد گرفته و شیوه زندگی خود را تغییر دهد، به‌نحوی‌که وزن خود را به‌سرعت کاهش داده و در درازمدت آن را حفظ نمایید.

 

بالون معده چیست؟

 

بالون معده یک بادکنک سیلیکونی نرم است که داخل معده شما قرار داده می‌شود. بالون تا حدی حجم معده را پر می‌کند، درنتیجه شما زودتر احساس سیری خواهید نمود. "بالون کپسولی" نوع جدیدی از بالون‌های معده است. شما یک کپسول کوچک را می‌بلعید که یک لوله نازک به آن متصل است. هنگامی‌که کپسول در موقعیت صحیح در معده قرار گرفت، از طریق لوله گاز به داخل بالون تزریق می‌شود و بالون بزرگ می‌گردد. پس‌ازآن لوله برداشته می‌شود. به آرام‌بخش یا بی‌حسی نیازی نمی‌باشد. تا ۳ عدد بالون را می‌توان در معده شما قرار داد تا شرایط برای کاهش وزن شما در طی یک دوره درمانی ۱۲ هفته‌ای فراهم شود. در پایان دوره درمان، بالون از طریق آندوسکوپی برداشته خواهد شد.

 

آمادگی برای درج بالون در معده

 

قبل از اینکه بالون در معده قرار داده شود، پزشک در خصوص رژیم غذایی قبل از عمل با شما صحبت می‌کند. همچنین ممکن است برای شما یک برنامه ورزشی در نظر گرفته شود تا به کاهش وزن مؤثر شما کمک نماید. شما باید قبل از عمل، ۱۲ ساعت از خوردن و ۶ ساعت از نوشیدن خودداری نمایید.

بالون معده از طریق دهان و مری وارد معده شما خواهد شد. این کار توسط یک لوله باریک انعطاف‌پذیر انجام می‌شود که در سر آن یک دوربین و یک منبع نوری تعبیه شده است به این وسیله اندوسکوپ می‌گویند . برای انجام این روش به شما یک آرام‌بخش سبک یا یک داروی بی‌حس‌کننده خفیف داده می‌شود. ممکن است فرایند درمان کمی برای شما ناراحت کنده باشد، اما به‌طورکلی فاقد درد است. فرایند حدود ۱۵ دقیقه طول می‌کشد و در همان روز قادر خواهید بود به خانه بازگردید. به‌طورمعمول پس از شش ماه بالون تخلیه شده و از معده خارج می‌شود، پس‌ازاین مدت خطر زوال بالون و سوراخ شدن آن افزایش می‌یابد. افراد به‌طور متوسط بین ۲۰ تا ۳۰ در صد از وزن اضافی خود را از دست می‌دهند (اضافه‌وزن شامل وزنی است که بیشتر از BMI 25 باشد). بااین‌حال، مقدار کاهش وزن بسته به شرایط افراد متفاوت خواهد بود.

 

مزایا

 

یکی از مزایای اصلی استفاده از بالون معده اجتناب از عمل جراحی و خطرات مرتبط با آن است. ازآنجاکه عمل تنها ۱۵ دقیقه طول می‌کشد و فقط از یک آرام‌بخش ملایم استفاده می‌شود، شما می‌توانید همان روز به خانه بازگردید. این بدان معناست که  روش بالون معده، بسیار ارزان‌تر از سایر روش‌های جراحی می‌باشد. استقرار بالون در معده موقت است و به شما کمک می‌کند در عین حفظ سطح فعالیت‌های روزمره خود به کاهش وزن بپردازید. به‌طورمعمول بیماران با بالون معده، حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد کاهش وزن را تجربه می‌کنند. بااین‌حال، مقدار کاهش وزن بسته به شرایط افراد در هر بیماری متفاوت خواهد بود.

 

عوارض و خطرات بالون گذاری

 

اکثر افراد هیچ‌گونه عوارضی را تجربه نخواهند کرد، اما شما باید از عوارض احتمالی آگاه گردید. خونریزی یا سوراخ شدن جداره دستگاه گوارش می‌تواند در هنگام درج بالون و یا برداشت آن صورت بپذیرد. ناراحتی معده، تهوع و استفراغ برای چند روز اول پس از قرار دادن بالون رایج است اما به‌ندرت ممکن است بیشتر طول بکشد. ممکن است شما یک احساس سنگینی در شکم خود داشته باشید. ممکن است دچار درد پشت یا شکم شوید. ممکن است دچار ریفلاکس (بازگشت اسید معده به مری) و یا سوءهاضمه شوید. اگرچه نادر است، اما ممکن است گاز بالون تخلیه شده و حجم آن کوچک گردد. لیست کامل خطرات و عوارض احتمالی این روش، هنگام مشاوره توسط پزشک به شما گفته خواهند شد.

 

پرسش و پاسخ

آیا استفاده از بالون معده برای من مناسب است؟

بالون معده برای بیمارانی که به‌منظور کاهش خطر جراحی، قبل از عمل نیاز به کاهش وزن دارند و یا برای کسانی که می‌خواهند به‌صورت یک درمان مستقل و بدون انجام جراحی وزن خود را کاهش دهند، مناسب است. کاهش وزن با بالون معده ممکن است کمتر و کندتر از روش‌های جراحی دیگر باشد. اگر شما برای انجام جراحی لاغری، واجد شرایط نباشید، این روش برای کاهش وزن می‌تواند کمک مفیدی برای شما باشد. اگر BMI شما بین ۲۷ الی ۳۵ باشد، گزینه بالون می‌تواند برای شما مفید باشد.

 

پس از بالون گذاری معده چه مواردی باید رعایت شود؟

 

هنگامی‌که بالون وارد معده شما گردید، باید رژیم غذایی توصیه‌شده توسط جراح و همچنین برنامه ورزشی ارائه‌شده کامل رعایت گردد. این کار باعث می‌شود بهترین نتیجه ممکن را از این روش درمانی به دست آورید.

 

چگونه بالون برداشته می‌شود؟

 

قبل از حذف بالون، ابتدا بالون تخلیه می‌شود. سپس از طریق دهان به کمک لوله اندوسکوپ بالون تخلیه شده، برداشته می‌شود. لازم است بدانید، زمانی که بالون معده برداشته شود، معده شما دوباره به‌اندازه و شکل خود بازخواهد گشت.

آیا پس از برداشت بالون، دوباره وزن من اضافه خواهد شد؟

ازآنجاکه بالون برای مدت طولانی در معده باقی نمی‌ماند، مهم است که شما رژیم غذایی سالم و سبک مناسب زندگی خود را حفظ نمایید. بدون بالون فضای معده شما افزایش خواهد یافت، بنابراین پس از حذف بالون شما قادر خواهید بود وعده غذایی حجیم‌تری بخورید. موفقیت این روش وابسته به این است که فرد استفاده‌کننده از بالون بتواند پس از برداشت بالون، عادت مناسب غذایی خود را حفظ نماید.

 

کلینیک نوین ایرانا:

دسترسی سریع

کلینیک نوین ایرانا

کلینیک زیبایی نوین ایرانا با کادری مجهز و 10 سال سابقه درخشان در امور جراحی زیبایی و دارنده گواهی نامه بین المللی، همراه شما خواهد بود.

آدرس: مشهد- چهارراه خیام، دستغیب 35 نبش بیستون 2، کلینیک تخصصی نوین ایرانا

تلفن تماس: 00985137601141

طراحی و پیاده سازی توسط دکتر غلامی

کلیه حقوق مادی و معنوی نزد کلینیک نوین ایرانا محفوظ است.